Wiele firm poszukuje obecnie pożyczki lub kredytu. Pierwszym miejscem gdzie przedsiębiorcy pytają o pieniądze jest najczęściej bank w którym znajduje się główny rachunek firmowy. Niestety wiele podmiotów z różnych powodów nie może uzyskać kredytu w banku. Część z nich szuka finansowania poza bankami i może trafić na produkt określany jako pożyczka hipoteczna lub pożyczka zabezpieczona na nieruchomości.
Pożyczka hipoteczna – dla kogo
Ten produkt jest dedykowany dla firm, które z jakiś powodów nie chcą lub nie mogą uzyskać finansowania w banku a potrzebują uzyskać znaczną kwotę finansową. Przez znaczną kwotę rozumiemy wartość między kilkaset tysięcy a kilka milionów złotych. Pożyczki udzielane są zarówno osobom prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą jak również spółką cywilnym i kapitałowym. Pożyczki udzielane są na okres od kilku miesięcy nawet do kilku lat. Jednak z uwagi na dość wysoki koszt pożyczki okres kredytowania nie przekracza jednego do dwóch lat.
Pożyczka hipoteczna może być również dobrym rozwiązaniem dla firmy, która potrzebuje szybkiego finansowania na okazyjną transakcję. Bądź ma przed sobą krótkoterminową okazję inwestycyjną, którą chce wykorzystać.
Znaczną grupę firm zainteresowanych takimi pożyczkami stanowią te, którym banki odmawiają finansowania. Instytucje pożyczkowe finansujące firmy mają dużo bardziej elastyczne podejście, gdyż nie są zobowiązane do określania zdolności kredytowej tak jak banki. Dzięki temu mogą zaakceptować klientów, którzy mają na przykład przejściowe problemy finansowe albo wykazali stratę w ostatnim roku obrotowym jednak bieżąca sytuacja jest dobra.
Pożyczka hipoteczna – niezbędne zabezpieczenie
Instytucje pożyczkowe specjalizujące się w finansowaniu firm przy kwotach pożyczek powyżej 100 tysięcy złotych najczęściej wymagają zabezpieczenia. Preferowane jest zabezpieczenie na nieruchomości i tego oczekuje większość pożyczkodawców. Są jednak również na rynku tacy, którzy akceptują inne aktywa będące w posiadaniu firm nawet rzeczy ruchome – wtedy zabezpieczeniem może być zastaw.
Zabezpieczenie jest niezwykle istotne dla ustalenia maksymalnej kwoty pożyczki. Realnie możemy uzyskać kwotę pożyczki, która odzwierciedla 50 – 70% wartości zabezpieczenia. Pamiętajmy również, iż instytucje pożyczkowe samodzielnie dokonują wycen nieruchomości. Może więc zdarzyć się tak, że uznają, iż wartość nieruchomości odbiega od tej jaką my uznajemy za rynkową. Szczególnie jeżeli mówimy o nieruchomościach, które nie jest łatwo porównać – np. niedokończona budowa czy budynki produkcyjne.
Pożyczka hipoteczna – dodatkowe wymagania
Na pewno nie jest tak, iż każda firma, która posiada zabezpieczenie otrzyma pożyczkę. Instytucje pożyczkowe muszą również zbadać zdolność pożyczkodawcy do spłaty zobowiązania. Czynią to na różne sposoby jednak musimy zaznaczyć, iż ich celem nie jest przejmowanie zabezpieczeń a uzyskanie spłaty pożyczki. Dlatego w każdym wypadku musimy być gotowi na przedstawienie dokumentacji finansowej naszej firmy. W przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą to może być na przykład rozliczony PIT za ostatni rok oraz Książka Przychodów i Rozchodów za ostatni rok i aktualna lub ewidencja przychodów.
Instytucje pożyczkowe nie są zobowiązane do badania zdolności kredytowej tak jak banki jednak zawsze mają swoje wewnętrzne polityki kredytowania. Niektóre z nich na przykład nie pożyczają żadnej spółce tylko koncentrują się na osobach prowadzących działalność gospodarczą.
Niektórzy pożyczkodawcy sprawdzą również naszą historię kredytową prosząc nas o aktualne raporty z biura informacji kredytowej. Możemy taki raport samodzielnie pobrać. Jeżeli mamy za dużo zobowiązań i problemy z ich spłatą to być może część instytucji odmówi nam finansowania lub zaoferuje niższą kwotę od oczekiwanej.
Pożyczka hipoteczna – koszt dla firmy
Pożyczka hipoteczna dla firmy z pewnością będzie droższa niż finansowanie z banku. Prowizje jakich możemy się spodziewać wynoszą od kilku do nawet kilkunastu procent liczone od kwoty pożyczki. Ich poziom zależy od tego jak zostaniemy ocenieni przez instytucję pożyczkową. Podstawą do wyliczenia prowizji jest kwota udzielanej pożyczki hipotecznej. To jaki finalnie koszt poniesiemy zależy często również od naszych negocjacji z daną instytucją pożyczkową oferującą produkt pożyczka hipoteczna.
Pamiętajmy, iż decydując się na skorzystanie z takiej pożyczki powinniśmy mieć plan jej spłaty. Taki plan z pewnością będzie konieczny do przedstawienia instytucji pożyczkowej. Pamiętajmy, iż tam są eksperci, którzy potrafią realnie ocenić czy nasze plany mogą się zrealizować i na ile jest to prawdopodobne.
Pożyczka hipoteczna – jak znaleźć rzetelnego pożyczkodawcę
Na rynku działa już kilka renomowanych ogólnopolskich instytucji pożyczkowych specjalizujących się w finansowaniu firm oferujących produkt pożyczka hipoteczna. Ten rynek dopiero się rozwija jednak następuje to bardzo dynamicznie. Dodatkowe ograniczenia w finansowaniu firm po stronie banków spowodowane choćby pandemią koronawirusa również wpływają na rozwój tego rynku.
Poszukując finansowania w postaci pożyczki hipotecznej sprawdźmy jak działa dana instytucja finansowa. Zapytajmy jak długo działa na rynku i skąd pozyskuje środki finansowe. Zapoznajmy się ze stroną internetową. Czytajmy również bardzo dokładnie wszelkie dokumenty jakie uzyskujemy do podpisu. Jeżeli czegoś nie rozumiemy to nie podpisujmy.
Jeżeli mamy potrzebę finansową i nie możemy zrealizować jej w banku to warto przeanalizować kilka ofert pożyczek hipotecznych dla firm. Jednak tak jak w przypadku każdej transakcji należy czynić to z rozsądkiem i bez zbędnego pośpiechu. W niektórych przypadkach warto zastanowić się czy nie poprosić o pomoc profesjonalnego doradcę.
Jeśli poszukujesz produktu takiego jak pożyczka hipoteczna dla swojej firmy to zapraszamy do kontaktu. Nasi doradcy mają duże doświadczenie w tego typu produktach.